خدمات پس از فروش لباسشویی
» » پرنده‌های خوشکل خطرناک

پرنده‌های خوشکل خطرناک

تاریخ : 1397.11.29
نویسنده : washingmachine

کریم زنگیلی اظهار کرد: پرندگان از جمله حیوانات خانگی پرطرفدار به شمار می‌روند که نگهداری آن‌ها در منازل از قدیم مرسوم است اما باید توجه داشت که در صورت رعایت نشدن نکات بهداشتی، نگهداری از پرندگان در منزل می‌تواند سلامت افراد و همچنین این حیوانات را به خطر اندازد.

وی به بیماری‌های مشترک بین پرندگان و انسان اشاره کرد و گفت: سالمونلوز، تب طوطی، سل، آنفلوانزای پرندگان، عفونت‌های قارچی و انگلی از جمله بیماری‌های پرندگان است.

زنگیلی با بیان این که البته از آنجا که معمولاً نگهداری از پرندگان در قفس انجام می‌شود خطر سرایت بیماری قابل انتقال از پرندگان به انسان نسبت به سایر حیوانات کمتر است، افزود: با این حال برخی بیماری‌های مشترک بین انسان و پرندگان هرچند که در موارد اندکی اتفاق می‌افتد ولی می‌تواند فوق‌العاده خطرناک و مهلک باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن پرنده‌ها می‌توانند گروهی از باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها را به انسان منتقل کنند به همین دلیل لازم است نکات بهداشتی در نگهداری آن‌ها کاملاً لحاظ شود.

زنگیلی در ادامه خطر آلرژی انسان را در تماس با پرندگان جدی دانست و تصریح کرد: برخی افراد به خصوص کودکان مبتلا به آسم یا آلرژی به ذرات جدا شده از پر و پوست پرندگان و نیز بزاق یا مدفوع آن‌ها حساس بوده و در مواجهه با آن علائمی مانند عطسه، سرخی پوست، تنگی نفس و ترشح و سوزش چشم و بینی را از خود بروز می‌دهند و به همین دلیل شستشوی پرنده و محل نگهداری او به صورت مستمر و منظم الزامی است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور دامپزشکی استان به مردم توصیه کرد: نگهداری از پرندگان در محیط‌های کوچک و بسته توصیه نمی‌شود زیرا پوسته‌های ناشی از پوست، پر، فضولات و مواد غذایی آن‌ها در محیط پخش شده و تجمع می‌یابد و در نتیجه تماس سبب آلودگی و در نهایت بیماری و مشکلات گوارشی به خصوص در کودکان می‌شود.

دسته بندی :  اخبار